Sikeresen zárult a Digitális Témahét – Értékes díjakat vehettek át a pályázók
Az idén nyolcadik alkalommal rendezték meg a Digitális Témahetet, amelyhez több mint 800 köznevelési és szakképzési intézmény csatlakozott határon innen és túl. A köznevelési szakterület kezdeményezésére és támogatásával, az Ökumenikus Segélyszervezet az Oktatásért Alapítvány szervezésében zajló programon az iskolák átlagosan három pedagógiai projektet valósítottak meg, mintegy 120 ezer tanuló részvételével.
Az idei Digitális Témahét kiemelt témái a digitális állampolgárság, a digitalizáció jelene és jövője, a technológia eszközei és alkalmazásai, az algoritmikus gondolkodás és programozás mint az alkotás eszközei, illetve a digitális biztonság és digitális esélyteremtés voltak, de a pedagógusok szabadon választhattak egyéb, a tantervhez illeszkedő projekttémákat is. Ehhez a Témahét szervezői támogatást biztosítottak a Projektpedagógia digitális eszközökkel című ingyenes, pedagógiai-módszertani kézikönyv megjelentetésével, 26 szakmai webinárium megszervezésével, illetve a Digitális Témahét YouTube-csatornáján közzétett immár közel 300 online előadással.
A nyolcadik Digitális Témahét pályázati kiírása minden korábbinál több kategóriában és az eddigi legnagyobb, több mint 7 M Ft értékben kínált nyereményeket az intézményi és pedagógus pályázók számára: az intézmények 4, a pedagógusok további 2 kategóriában pályázhattak. A támogató szakmai partnerek további 7 kategóriában írtak ki pályázatot különdíjakra. A szakmai zsűri döntése értelmében közel 40 pályázó pedagógus és intézmény részesült értékes nyereményekben.
A Digitális Témahét ünnepélyes díjátadójára és a sikeres projekteket bemutató konferenciára 2023. június 6-án, Budapesten, az Eiffel Műhelyház Mozdonycsarnokában került sor. A rendezvényt Dr. Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár, a Digitális Témahét fővédnöke és Gáncs Kristóf, az Ökumenikus Segélyszervezet elnökigazgató-helyettese nyitotta meg. Az eseményen részt vettek a nyertes pályázók és a támogatók képviselői.
Dr. Maruzsa Zoltán a díjátadón kihangsúlyozta, hogy az elmúlt időszakban is rohamosan fejlődő informatika világában Magyarország köznevelési szektora tudta tartani a lépést mind az eszközellátásban, mind pedig a megfelelő háttér biztosításában. Példaként említette többek között a Nemzeti Köznevelési Portál fejlesztését, illetve az országos kompetenciamérés sikeres digitalizációját. Gáncs Kristóf az eseményen kiemelte: az Ökumenikus Segélyszervezet munkájának fókuszában minden területen az esélyteremtés áll. Régóta valljuk, hogy nincs esélyteremtés képzés és oktatás nélkül, mint ahogy azt is, hogy nincs sem képzés, sem oktatás digitalizáció nélkül. Így amikor létrehoztuk az Ökumenikus Segélyszervezet az Oktatásért Alapítványt zászlónkra tűztük a digitális írástudás fejlesztését, a digitális biztonságot és a digitális esélyteremtés témáját is, majd örömmel, tervekkel teli vállaltuk fel a Digitális Témahét koordinációját is. Jó reménnyel vagyunk, hogy a következő tanévnyitóra elkészülő Biatorbágyi Innovatív Technikum és Gimnáziumunk igazi otthona lehet ennek az országos kezdeményezésnek, lehetőséget adva arra, hogy egyre több pedagógus és tanuló legyen a jelen és a jövő tudatos és felelősségteljes formálója a digitális technológia hatékony használatával.
A Digitális Témahét kiemelt szakmai partnerei a Trax Retail, a Vodafone Magyarország Alapítvány, a MotiMore, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárság, a 4iG Nyrt., a Redmenta, a Mobilis Interaktív Élményközpont, az Edtech Magyarország, a Vígvári Rendszerház, az eTwinning Magyarország Szolgáltatópont voltak.