Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rocket domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/staging-oku.oandertest.hu/web/web/wp/wp-includes/functions.php on line 6114 Bankkártyák, hitelkártyák - Ökumenikus Segélyszervezet
Adományozás

A bankkártya és a hitelkártya a mindennapokban leggyakrabban használt pénzügyi fogalmak és eszközök közé tartoznak, de sokak számára nem egyértelmű, hogy mit is jelentenek pontosan.

 

1. Betéti vagy hitelkártya – mi a különbség?

Felhasználási szempontból két jellemző típusa terjedt el, a betéti kártya és a hitelkártya. A kettő közti fő különbség, hogy betéti kártya esetén a tulajdonos a saját pénzét költi, míg a hitelkártya valójában egy hiteltípus: használatával igazából a pénzügyi szolgáltatója, pl. a bankja pénzét költi az ügyfél, amit később határidőre vissza kell fizetni.

2. A betéti kártya

A betéti bankkártya az ügyfél bankszámlájához kapcsolódó készpénzfizetést helyettesítő eszköz, ami fizetéskor, valamint készpénz felvételekor az azon lévő összeget használja.

Előnyei az egyszerűségében rejlenek: a beállított vásárlási/készpénzfelvételi limit csak annyit enged költeni a számláról, amennyit előzetesen beállítottunk, a kártyával történő vásárlás pedig díjmentes, azaz egy-egy bankkártyás vásárlást nem terhel plusz díj.

Hogyan kell betéti bankkártyát igényelni?

Ha valaki bankkártyát igényelne, előbb egy hozzá kapcsolódó bankszámlát kell nyitnia. A megfelelő bankszámla kiválasztásához segítséget nyújt a Pénzügyi Navigátor honlapon elérhető Bankszámlaválasztó program. A bankkártyáknak jellemzően éves díja van, de létezik havi díjas kártya is. A díjak a bankkártya típusától függően változhatnak, így az elektronikus vagy a dombornyomott kártya díja eltérő lehet. Fontos azonban, hogy az olcsóbb kártyákkal is elérhetőek a legfontosabb funkciók, tehát Magyarországon és külföldön egyaránt lehet velük boltban és interneten fizetni, valamint készpénzt felvenni. A kártyával kapcsolatos díjakról és az elérhető funkciókról a számlavezetőnél lehet tájékozódni.

Betéti bankkártya költségei

A bankkártyás vásárlás ingyenes, viszont az e-bankon vagy mobilbankon keresztül történő, átutalásos fizetésre számlacsomagoktól függően díjat számíthatnak fel a bankok, ezért érdemes utána nézni, hogy a saját csomagod milyen feltételek mellett használható a legkedvezőbben! Érdeklődd meg, a betéti kártya éves és egyéb díjtételeit!

3. A hitelkártya

A hitelkártya egy speciális bankkártya, amellyel birtokosa a kibocsátó pénzügyi intézmény által meghatározott hitelkeret erejéig fizetni tud, illetve egyes kártyatípusok esetében készpénzt tud felvenni. A kártyához tartozó hitelkeretből vásárlásra felhasznált összeget utólag, meghatározott feltételek szerint vissza kell fizetni. Aki ezt elmulasztja, annak jelentős kamatot kell fizetnie!

Ki és milyen feltételekkel lehet hitelkártyabirtokos?

Bárki lehet kártyabirtokos, akit rendszeres jövedelme alapján a bank hitelképesnek minősít. A kártyaigénylés feltételei azonban bankonként eltérhetnek. A kártyaigénylés nem kerül pénzbe, viszont a birtoklásnak és a használatnak vannak költségei. Ezek lehetnek állandó díjtételek, mint például a kártya éves díja, és egyéb eseti díjak, mint az egyenleg lekérdezés, a limitmódosítás, vagy a kártyacsere díja. A hitelkártyához igényelhető többletszolgáltatásokat szintén díj terhelheti.

Mivel a hitelkártya egy hitelforma, a hozzá tartozó hitelkeretből elköltött összegeket vissza kell fizetni a szolgáltatónak. Ha ezt a megadott határidőig nem teljesíti a kártyabirtokos, az szintén többlet terhet jelent, hiszen a szolgáltató kamatot, késedelmi díjat számíthat fel.

Mire kell figyelni hitelkártya használata esetén?

A hitelkártyát kibocsátó bank lehetőséget ad a kártyabirtokosnak, hogy adott időszakon belül a hitelkeret terhére vásároljon vagy készpénzt vegyen fel. Ezt az időszakot nevezik vásárlási vagy elszámolási időszaknak, amely a számlazárás napjával ér véget. Az ebben az időszakban a hitelkeretből vásárlásra felhasznált összeget a következő, úgynevezett türelmi időszakban kell visszafizetni a bank által meghatározott határidőig. Ha ez teljesül, az összeg díj- és kamatmentes.

A kamatmentesség kizárólag a kártyás vásárlásokra vonatkozik, készpénzfelvételre nem, a hitelkártyával történő készpénzfelvétel díja rendkívül magas! Ha a kártyabirtokos nem fizeti vissza a teljes összeget a türelmi időszak alatt, csak a bank által meghatározott minimum összeget, akkor a szolgáltató kamatot számít fel a felhasznált összegre.

Ha a minimum összeget sem fizeti be a hitelkártya tulajdonosa, akkor a kamaton felül késedelmi kamatot, díjat is fizetnie kell. Fontos, hogy a minimum összeget csak a türelmi időszakban lehet befizetni, az azt megelőző befizetések ebbe nem számítanak be. Az elszámolási és türelmi időszak hossza (együttesen: kamatmentes periódus), valamint a minimum fizetendő összeg bankonként eltérő lehet. Az elszámolási időszak általában 30, míg a türelmi időszak jellemzően 15 nap.

Bár a hitelkártya vásárlásra és készpénzfelvételre egyaránt használható, utóbbira nem célszerű használni, mert a bank a pénzfelvétel napjától magas kamatot számít fel, a tranzakció költsége pedig jellemzően többszöröse a normál bankkártyás készpénzfelvételnek.

 

A hitelkártya az egyik legmagasabb THM-mel (teljes hiteldíj mutatóval) rendelkező hiteltermék, vagyis az egyik legdrágább hiteltípus.

  • A hitelkártya esetében a bank pénzét használod, a betéti kártya esetében a saját pénzedet.
  • A bankkártyát és a hitelkártyát is használhatjuk készpénzfelvételre, vásárlásra.
  • A betéti kártyánál havi 150 ezer forint összegig ingyenes a készpénzfelvétel, ami azonban legfeljebb két tranzakcióból állhat, ezt követően a bank tranzakciós díjat számol fel.
  • Ezzel szemben a hitelkártyáról történő pénzfelvételnél minden esetben kamatköltséggel kell számolni, így sokkal többe kerül, mintha betéti kártyáról vennénk fel ugyanazt a mennyiségű készpénzt.
  • A bankok a hitelkártyával elköltött összeg után nem azonnal kezdenek el kamatot számolni – ha az összeget a türelmi időn belül visszafizetjük, úgy kamatmentesen használhatjuk a bank pénzét. A készpénzfelvétel azonban azonnal kamatozni kezd.
  • Hitelkártya esetében nagyon fontos, hogy a megadott határidőig visszafizessük az elköltött pénzt, ellenkező esetben a visszafizetendő összeget kamat terheli.

5. Teendők, ha elveszett vagy ellopták a bankkártyát

A hitelkártyára is azok a szabályok érvényesek, mint amelyek a bankkártyákra vonatkoznak. Amint észreveszed, hogy betéti-, vagy hitelkártyádat elvesztetted vagy ellopták, azonnal értesítsd a bankot, mert a bejelentés előtt bekövetkezett kár legfeljebb 15 000 forintig Téged fog terhelni. Kivétel ez alól, ha az szándékos, vagy súlyosan gondatlan magatartásod miatt került ki a kártya a birtokodból. Ilyen esetben a kártyáról illetéktelenül elköltött összeg visszafizetése is téged terhel. A bejelentés utáni kárt a bank viseli. A bejelentésre a telefonos ügyfélszolgálatokon külön menüpont áll rendelkezésre.