Védett: Pénzügyi tippek a mindennapi életben
1. Tervezzük meg a pénzügyeinket
A legjobb módszer, ha háztartási költségvetést vezetünk és biztonsági tartalékot képzünk a váratlan kiadásokra. A sikeres tartalékképzés titka, ha jól átgondoltan először magunknak fizetünk, azaz nem a hóvégi „maradék” összeget tesszük félre, hanem már a hónap elején, tervezetten! A költségvetés-készítést 3 szakaszra bonthatjuk:
- A tervezéskor érdemes megközelítőleg egy évet vizsgálni. Fontos megtervezni a fix nagyobb kiadásainkat (pl.: nyaralás, iskolakezdés, karácsony), így ezekre a célokra hónapokkal előre tudunk félretenni, akár kisebb összegeket. Ezzel egy esetleges hitelfelvétel, valamint az anyagi terhekkel járó fizetési nehézségek is elkerülhetőek.
- Az adatgyűjtés a kiadások és bevételek folyamatos vezetését jelenti. Így bármikor visszakereshető és átütemezhető a terv, hiszen rendelkezésünkre állnak a megfelelő adatok.
- Az elemzés az összegyűjtött adatok kiértékelése. Vizsgáljuk meg, hol lehet csökkenteni a költségeinken, valamint milyen lehetőségeink vannak a bevételek növelésére annak érdekében, hogy nagyobb összeget tudjunk félretenni! Azonosítsuk saját „pénznyelőinket”, mint például: ételrendelés, dohányzás, indokolatlanul sok cipő vásárlása…stb. Ezt követően mérjük fel bevételeink nagyságát, ideértve a rendszeres vagy eseti/egyszeri juttatásokat! A bevételek után gondoljuk végig kiadásainkat, amiket érdemes csoportokba sorolni!
2. Hogyan érdemes fizetési számlát, más szóval bankszámlát választani?
A számodra legmegfelelőbb számla kiválasztásához kérd több szolgáltató ajánlatát! Ha a tájékoztatás során nem értesz valamit, kérdezz bátran! A számodra ideális számla kiválasztásával a bankköltségeiden is spórolhatsz. Mielőtt kiválasztanád a fizetési számlát,
- gondold át, hogyan változtak fizetési szokásaid az utóbbi időben;
- mérlegeld, hogy bankfiókban vagy interneten, készpénzzel vagy bankkártyával intézed inkább pénzügyeidet;
- vedd figyelembe, hogy szoktál-e utalni, és ha igen, milyen rendszerességgel;
- vizsgáld meg, milyen egyéb lehetőségeket kínál egy-egy számlacsomag! Gondold végig, hogy pénzügyi céljaidhoz melyik számlacsomag az ideális! Számos lehetőség van a számlavezető szolgáltató kiválasztására, ilyen például a Pénzügyi Navigátor honlapon elérhető Bankszámlaválasztó program.
3. Miért fontos a biztonsági tartalék?
- A váratlan kiadásokra félretett pénz megakadályozhatja, hogy magas kamatozású hitelkártya-tartozások keletkezzenek, vagy fizetési elmaradásaid keletkezzenek. Ennek elkerülése érdekében minden hónapban tegyél félre pénzt egy biztonsági tartalék létrehozására.
- A biztonsági tartalékot váratlan autójavításokra, munkahely elvesztésére vagy egészségügyi kiadásokra használd fel. Egy jó hüvelykujjszabály, hogy három-hat hónapnyi alapvető megélhetési kiadást külön megtakarítási számlán kell/érdemes tartani.
- Utalj egy kis összeget egy megtakarítási számlára minden fizetési időszakban! Az automatikus átutalások megkönnyítik a megtakarítást.
4. Fizesd be a számláidat időben
A pénzügyeid kezelésének elengedhetetlen része a számlák időben történő kifizetése. Ha ismered a számláid esedékességét, és rutinná válik azok időbeni befizetése, akkor kevésbé érzed magad stresszesnek, pénzt takaríthatsz meg, javíthatod hitelképességed és alacsonyabb kamatozású hitelre tehetsz szert.
5. Hitelfelvétel tudatosság
Egy hitelfelvétel akár több évre, évtizedre szóló kötelezettséget jelent, ami azonban kockázatokat is rejthet, akár súlyos anyagi következményekkel járhat. Hitelfelvétel előtt ezért légy körültekintő és dönts megfontoltan! Mielőtt hitelt vennél fel, mérlegeld, hogy valóban szükséged van-e rá, nincs-e más mód az adott helyzet megoldására! Ingyen hitel nincs! A hitelfelvétel költségekkel és kötelezettségekkel jár. Csak akkor vállalj hitelt, ha a kapcsolódó anyagi terheket is tudod vállalni!
6. Hitel visszafizetési nehézség esetén
Azonnal jelezd a problémát hiteleződnek! Nagyon fontos, hogy keresd meg hiteleződet, és mondd el őszintén, hogy fizetési nehézségeid vannak! A megoldás kulcsa az együttműködésed, valamint, hogy teljes körű és pontos információkat adj pénzügyi helyzetedről. A hitelezők általában írásban is kérik a fizetési probléma bejelentését és annak igazolását. Jelezd, hogy mi okozza a fizetési problémát! A hitelezők az eljárás során figyelembe veszik az együttműködésed vagy annak hiányát. Az együttműködést megalapozhatod azzal, ha azonnal jelzed a problémát, amint az felmerül. A hitelezők is megpróbálják felvenni Veled a kapcsolatot, ezért is fontos, hogy elérhetőségeid mindig aktuálisak legyenek. Ha valamelyik megváltozik, jelezd szolgáltatódnak!
7. Mit lehet tenni a magasabb összegű nyugdíj érdekében?
Már az első munkahelyeden érdemes nyugdíjcélú megtakarításra gondolnod! Minél előbb kezdesz megtakarítani, annál kisebb havi összegeket kell félretenned ugyanazon nagyságú nyugdíj-kiegészítés eléréséhez. Többféle nyugdíjcélú megtakarítás létezik (például: nyugdíjpénztár, nyugdíj-előtakarékossági számla, nyugdíjbiztosítás), különböző kockázatokkal és költségekkel. Mielőtt kiválasztanád a számodra megfelelőt,
- gondold át, mennyire értesz a pénzügyekhez, mivel a különböző termékekhez eltérő pénzügyi felkészültség szükséges;
- nézz utána, hogy mely megtakarítási forma esetében és milyen feltételekkel igényelhetsz adó-visszatérítést!