Adományozás

Közösségi Pont, Budapest

Intézmény email címe: budapest.kp@segelyszervezet.hu

Kiknek segítünk? 

Intézményünk a körzetében élő, valamint a helyi óvodaiskola előtt álló gyermeknek nyújt felzárkóztató és készségfejlesztő foglalkozásokat. A Csepelen található Gyerekek és Fiatalok Fejlesztő Házában működő Közösségi Pont 2019 szeptemberében nyitotta meg kapuit a környéken élő csepeli családok előtt. 

Hogyan segítünk? 

A Közösségi Pont célja egy jól működő, megtartó közösség kialakítása, ahol a családok hasznosan tölthetik szabadidejüket, illetve megoszthatják problémáikat, nehézségeiket a Segélyszervezet szakembereivel és egymással. A Pontnak köszönhetően gyerekek különböző fejlesztő foglalkozásokba, élményprogramokba kapcsolódhatnak, a szülők számára közösségi programokat, prevenciós foglalkozásokat, előadásokat szervez.

A Közösségi Pont két mottója továbbra is: „A hely, ahol otthon vagy” és „Együtt lenni, együtt tenni jó!”. A Közösségi Pont részéről kezdetektől a megfogalmazott cél, hogy programokat, klubokat, csoportokat indítson el, ami a csoportról szól, amiben a csoport tagjai lesznek a szervezők és résztvevők is egyben.

A csepeli Közösségi Pont minden foglalkozása szép példája annak, hogy egy remek csapat jött létre nyitott, befogadó, támogató résztvevőkkel, egyre többet tanult, illetve tapasztalt, adott és kapott mindenki.

Számok tükrében

Alkalmak, foglalkozások

  • ÖsztönAnyu ÚjrAlkotó Klub

A Közösségi Ponton a kezdetek óta fejlesztőpedagógus vezetésével készségfejlesztő, kreatív foglalkozásokon vehetnek részt a gyermekek, már egészen kicsi kortól. A foglalkozáson különleges alkotó módszereket ismerhetnek meg és próbálhatnak ki a gyerekek, közben mondókákat, gyerekdalokat tanulnak. Az alkalmakon kiemelt szerepet kap a környezettudatosságra való figyelemfelhívás játékos, a gyermekek korának megfelelő formában. 2020 tavaszán ezzel a foglalkozással lépett át – sikerrel – először az online foglalkozások világába a csepeli Közösségi Pont.

  • Iskola előkészítő foglalkozások

2020 januárjától iskola előkészítő foglalkozások indultak nagycsoportos óvodások számára a Pont koordinálásával.

Önkéntes gyesen levő pedagógus anyuka játékos foglalkozásokon keresztül segítenek felkészíteni a gyermekeket a könnyed iskolakezdésre. A foglalkozásokon sok mozgással, játékos feladatokkal, rengeteg eszközhasználattal fejlesztik, erősítik azokat a készségeket és képességeket, amelyek az első osztály sikeres, zökkenőmentes kezdéséhez szükségesek. A pedagógus megtesz mindent annak érdekében, hogy a gyerekek játékos formában elsajátítják az iskolakezdéshez szükséges ismereteket.

A cél az általános- és részképességek fejlesztése, mint például: szem-kéz koordináció, emlékezet fejlesztése, rész-egész kapcsolatának megfigyelései, érzékszervek fejlesztése, téri orientáció (irányok, testséma), helyes testtartás és ceruzafogás kialakítása, figyelem- és koncentráció fejlesztése, problémamegoldó képesség, feladattudat, feladattartás, főtantárgyak előkészítése játékos feladatokkal (számfogalom, logikai gondolkodás, vonalvezetés, szövegértés, szókincsbővítés).

  • Baba-Anya Klub– közös alkotó foglalkozások és hasznos információk szakemberek bevonásával

A klubfoglalkozásokon az anyukák kikapcsolódnak vagy szabadon beszélgethetnek egy támogató és biztonságot nyújtó közegben, ahol bátran kérdezhetnek egymástól és/vagy a meghívott szakemberektől. Tapasztalatot cserélhetnek másokkal a kisgyermekes lét örömeiről, kihívásairól. A Közösségi Pont vezetőjének szervezésében kéthetente szakemberek érkeznek olyan területekről, amelyek kapcsolódnak egy kisgyermek neveléséhez, gondozásához. Kéthetente pedig „Anyukák maguk között alkalmakon” is részt lehet venni.

A kisgyermekes mindennapokban szükség van felnőttes témákra. Az anyukák hajlamosak a gyerekeik életét élve hátra sorolni magukat, pedig csak akkor tudnak adni a családjuknak, párjuknak, gyermekünknek/eiknek, ha van miből. A kisgyermekes évek „megállása” nagyszerű lehetőség arra is, hogy célokat találjanak, fejlődjenek, hogy ha kell, újra tervezzenek, így coachok, pszichológusok, kisgyermekes létben segítő szakemberek is kapcsolódtak az alkalmakhoz, akik ebben a folyamatban segíteni tudják őket.

  • Toppantó foglalkozások

Baba-Mama Csoport 1 éves kortól 3 éves korig

A Baba-Mama Toppantó foglalkozásokon a játékok, mondókák, dalok és egyszerű ritmushangszerek segítségével a kultúránk egyezményes nyelvén keresztül erősítik munkatársak a gyermek-anya kapcsolatot. A foglalkozásokon egyszerű mozgásos elemek is helyet kapnak, amit zene is kísér.

Óvodás Csoport 3 éves kortól 7 éves korig

Az óvodás Toppantó foglalkozások alapja már a mozgás, ahol a népi játékok és a néptánc alapelemei segítségével könnyen és játékosan fejleszthető a gyerekek mozgáskészsége. A zenék, dalok, mondókák, tánc és ritmushangszerek is helyet kapnak és ezek segítségével egy közösséggé formálja a résztvevőket, ahol a gyerekek mozgáskoordinációja és ritmusérzéke mellett fejlődnek még számos kompetenciáik is. Mint például társas kapcsolataik, egyensúlyérzékük, beszédtechnikájuk, közösségi és szociális kompetenciáik, és természetesen önfeledt, játékos perceket élünk meg együtt a tánc és zene segítségével.

  • Jóga – Pilates – Aerobik – Baba-Anya Torna

Felnőtt tagoknak erőnlétet és egészséget megőrző programok. Baba-anya tornát is szervez a Közösségi Pont heti rendszerességgel. E torna mélyíti az anya-gyermek kapcsolatot, javítja a baba és az anya közérzetét, segít megelőzni a szülés utáni depressziót és nem utolsó sorban remek kikapcsolódást biztosít. A torna alatt az apróságok játszhatnak egymással, valamint a játékokkal egyaránt ezáltal hozzájárulhatnak a csemeték első közösségi élményéhez is. A tornák során a babák szocializációs készségei fejlődnek, míg az anyák hasonló érdeklődési körű közösségben lehetnek.

  • Hónapsoroló

Korosztály: óvodás- kisiskolás gyerekek részére. A tématerv az év minden hónapjára, a hónapok sajátosságaira épülő foglalkozásokat tartalmazza, mely bemutatja a környezet és a természet változásait (az időjárás hatása az élőlényekre, évszakok ismerete). Emellett megismerik a jeles napokat, ünnepeket, népszokásokat, néphagyományokat. A kiemelkedő kalendáriumi ünnepekhez kapcsolódó kézműves tevékenységek, népi-, és mozgásos játékok, zene, tánc, mondókák teszik élménydússá és változatossá a foglalkozásokat.

  • Kamasz Klub

Kifejezetten fiatalos, előre mutató témákra épülő, kerekasztal beszélgetéssel egybekötött workshop sorozat. Az adott tematikában elismert, hiteles, fiatal szakemberek meghívása laza hangvételű, de érdemi tartalommal bíró diskurzusra.

  • Napközis táborok

Az iskolai szünidő alatt 7-12 éves iskolás gyermekeknek szervezünk napközis táborokat.

Csatlakozz a közösségi pont zárt facebook csoportjához!