Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rocket domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/staging-oku.oandertest.hu/web/web/wp/wp-includes/functions.php on line 6114 Csökkenthető a hátrányos helyzetű gyerekek lemaradása az Ökumenikus Segélyszervezet egész éves digitális kompetenciaképzésén - Ökumenikus Segélyszervezet
Adószám: 19662927-1-43
Számlaszám: 11705008-20464565
Váltás klasszikus nézetre

Csökkenthető a hátrányos helyzetű gyerekek lemaradása az Ökumenikus Segélyszervezet egész éves digitális kompetenciaképzésén

A felzárkóztatást 14 millió forinttal támogatja az E.ON Hungária Csoport
3D nyomtatás, Lego Spike robotok, Beebot, drón és VR technológia – csak néhány azok közül a digitális eszközök közül, amelyekkel az E.ON Hungária Csoport támogatásának köszönhetően kibővült a hátrányos helyzetű gyerekek felzárkóztatását segítő Magyar Ökumenikus Segélyszervezet eszközparkja. A szervezet az E.ON-nal karöltve 2020-ban, a járvány idején indította el Kapaszkodó 2.0 programját annak érdekében, hogy valódi segítséget nyújtson digitális eszköz- és kompetenciahiánnyal küzdő gyermekek számára. A cél, hogy a gyerekek felzárkózhassanak társaikhoz, és hogy tudásbővítéssel, készségfejlesztéssel, pozitív attitűdváltással a későbbiekben, már a munkaerőpiacra lépve megsokszorozódjanak lehetőségeik.
A Kapaszkodó 2.0 idei felzárkóztató programja Somogyfajszon és Lakócsán indul, ahol nyári élménytáborozáson vehetnek részt a gyerekek, ősztől pedig rendszeres tanulóműhelyek, valamint az ország több pontján alap informatikai oktatás segíti őket a digitális felzárkózásban az Ökumenikus Segélyszervezet gyermekeket támogató intézményeiben. A programban a korábbi években mintegy 600, 2022 nyarától a tanév végéig pedig közel 270 gyermek vesz részt.

A Segélyszervezet felzárkóztató programjaiba bekerülő gyerekek digitális tudása hiányos, hiszen otthoni informatikai háttérük erősen korlátozott. Napi szintű nehézségekbe ütköznek az iskolai feladatok megoldásában, nem látják át, nem tudják összefüggéseiben értelmezni a tanultakat, ez frusztrációt okoz bennük és emiatt hátrányaik tovább halmozódnak. A Segélyszervezet célja, hogy a táborokban és a tanulóműhelyekben a gyerekek magabiztos digitális tudást szerezzenek és megtanulják biztonságosan használni az internetet. Mindemellett kiemelten fontos, hogy bővüljön tantárgyi ismeretük, fejlődjön logikájuk, problémamegoldó képességük és legyenek nyitottabbak, együttműködőbbek. Mindezt a tudást és képességet kreatív, élményalapú foglalkozásokon, közös csapatjátékokon sajátíthatják el a gyerekek. Tankönyvízű feladatok helyett például a maguk alkotta robotot programozási alapismereteik segítségével kell rávenniük arra, hogy táncoljon vagy focizzon. A korábbi évekhez képest még nagyobb hangsúlyt kap idén a robotika, az iskolai tantárgyakat, mint az angol, földrajz vagy a technika, érdekfeszítő módon, a robotika világán keresztül tanulják a gyerekek a legfrissebb digitális tudással bíró képzett pedagógusoktól.

A tábor kereteit a digitális állatkert (DigiZoo) tematikája adja, a gyerekek állatkerti maketteket, habszivacs és 3D állatokat készítenek, Lego robotokat építenek és kincskeresésben is megméretik magukat. A sok játékos elem és kooperációs gyakorlat során szinte észrevétlenül fejlődnek: gyarapodik a tárgyi tudásuk, javul a szókincsük, szövegértésük, angoltudásuk, kézügyességük, elmélyülnek társas kapcsolataik, megnyílnak és bátrabban kommunikálnak a társakkal.  A Segélyszervezet digitális eszközparkja az E.ON Hungária Csoport 14 millió forintos támogatásának köszönhetően jelentősen bővült olyan informatikai és digitális eszközökkel, amelyek lehetőséget adnak a gyermekeknek a felzárkózásra. Az E.ON számára az anyagi támogatáson, a digitális eszközök pótlásán túl kiemelten fontos, hogy az élményeken és tudáson keresztül stabil jövőképpel gazdagodjanak a programban résztvevő diákok és hogy ősszel biztosabb alapokra építve, sikeresen folytathassák tanulmányaikat. A Segélyszervezet és az E.ON Kapaszkodó 2.0 programja már harmadik éve tereli a figyelmet a halmozottan hátrányos gyerekek helyzetére, akiket tehát a vidám nyári táborok után sem hagynak magukra: az iskolakezdést követően hétvégi tanulóműhelyekkel és élménynapokkal várják őket nevelőik ebben az egész tanéves támogató programban.