Családok rendkívül nehéz körülmények között
Az ukrajnai konfliktus, a belső menekültek, a gazdasági nehézségek, a nemzeti fizetőeszköz elértéktelenedése régen tapasztalt nehéz helyzet és nélkülözés elé állította Kárpátalja lakosságát. Az energiahordozók árának emelkedése maga után vonta az élelmiszerek, gyógyszerek, a lakossági energia árának emelkedését. Az ukrán állam által biztosított lakhatási támogatás összege csökkent, szűkül az azt igénybe vevők jogosultsági köre, annak megítélése bürokratikus akadályokba ütközik, ezért nagyon sok nagycsaládos, egyedül élő nyugdíjas számára ez a támogatás elérhetetlen.
Bár jelenleg zajlik az egészségügyi rendszer reformja, de még mindig nagy megterhelést jelent a családoknak a gyógyszerek és egyéb egészségügyi termék beszerzése. Nem csak az időseknek és az akut betegségekben szenvedőknek okoz ez vállalhatatlan gondot, de azon családoknak is nagy megterhelést jelent, ahol az egyik családtagnak műtét miatt van szüksége drága orvosi szerekre, miközben rövidebb-hosszabb időre a munkából is kiesik.
Az őszi-téli időszak fokozottan megnehezíti az amúgy is alacsony jövedelemmel rendelkező családok helyzetét, ezért egyre több nyugdíjas, többgyermekes család fordul az Ökumenikus Segélyszervezethez élelmiszer, gyógyszer, illetve téli tüzelő támogatásért.
Folyamatos támogatás a rászorulóknak
Az Ökumenikus Segélyszervezet a ’90-es évek közepe óta van jelen Kárpátalján. Az elmúlt évekhez hasonlóan, 2018-2019 folyamán is több ezer nehéz körülmények között élő családot, egyedülálló, illetve idős embert segített élelmiszer és higiénés csomagokkal, valamint téli tüzelővel. Az admánygyűjtésekből és a Megyei Jogú Városok Szövetségének támogatásából 2018 decemberben 41 településen 748 rászoruló család, egyedül élő nyugdíjas vehetett át élelmiszer és higiénia csomagot, valamint 250 háztartás részesült téli tüzelő támogatásban. 2019 márciusában 1171 élelmiszercsomaggal segítette a rászorulókat az Ökumenikus Segélyszervezet, illetve 358 család részesült, háztartásonként 250 kg brikett adományban. Az élelmiszer és tüzelőanyag támogatás mellett az év során 12 kárpátaljai iskolát összesen 1,1 millió forint értékű, a testnevelési órákon és szabadidős foglalkozásokon használható sportszerekkel támogatott a Segélyszervezet, míg az idei tanévkezdés előtt 70 kárpátaljai iskolás kapott, egyenként 10.000 forint értékű beiskolázási támogatást az Ökumenikus Segélyszervezettől. Ezen időszak alatt az Ökumenikus Segélyszervezet 5374 rászorulót ért el az élelmiszer, higiénia, téli tüzelő, tanévkezdési és egyéb támogatásoknak köszönhetően.
Fókuszban a gyermekek
A kézzelfogható krízistámogatások mellett az elmúlt időszakban felértékelődött a Segélyszervezet gyermekek felzárkózását segítő programja is. A több éve folyó gyermekfejlesztő foglalkozásokat jelenleg összesen több mint 50 gyerek látogatja rendszeresen Beregszász három magyar tannyelvű iskolájából. A Tanoda rendszerben zajló fejlesztő program keretében heti 5 napon át 10 órában fejlesztőpedagógusok bevonásával tart fejlesztő foglalkozásokat a gyermekek számára a segélyszervezet. Továbbá heti egy délutáni alkalommal angol, ukrán és magyar nyelvi fejlesztés történik, valamint heti egy délután pszichológus foglalkozik a gyerekekkel. A fejlesztésben részt vevő gyerekek hátrányos helyzetű, olyan nehéz anyagi és szociális körülmények között élő családokból származnak, akiknek jövedelme nem éri el az Ukrajnában egy főre megállapított létminimum összegét (1936 UAH). Ezek a családok legtöbb esetben az iskolai étkezést sem tudják biztosítani gyermekeiknek, akiket az Ökumenikus Segélyszervezet munkatársai a foglalkozás elején szendviccsel és teával vendégelnek meg. A hátrányokkal induló gyermekek, amennyiben nem kapnak segítséget a felzárkózásban, az így is nehéz helyzetüket tovább rontják azzal, hogy folyamatosan hiányozni fognak az iskolából, emiatt korai iskolaelhagyókká válhatnak.
2019 augusztusában egyhetes nappali tábort szerveztek a segélyszervezet munkatársai a Tanoda programban részt vevő gyermekek számára. A tábor programját sportnap, úszás, helyismereti kirándulás, filmnap és logikai vetélkedők tették színessé, élménydússá. A tábor ideje alatt a tanárok felmérték a gyerekek készségeit és családi körülményeit.
A tanodai fejlesztő foglalkozások mellett – Ukrajnában, így Kárpátalján is elsőként – a Segélyszervezet Biztos Kezdet Gyerekház programot működtet Beregszászon. A programban olyan nehéz körülmények között élő édesanyák vesznek részt kisgyermekeikkel (0-3 éves korig), akik számára megoldhatatlan problémát jelent a szociális hátrányok leküzdése. Az itt eltöltött idő étkezési lehetőséget biztosít, egészségügyi tanácsadást nyújt, játszóházi és szabadidős tevékenységekre ad alkalmat és gyógyszervásárlási támogatásban részesíti a rászoruló családokat. Az édesanyák mindemellett szakember vezetésével bővíthetik ismereteiket az egészséges táplálkozás, a higiénés szempontok, a gyermek fejlődési szakaszainak sajátosságai, a gyerekkel való játék és a gyerek napirendjének kialakításával kapcsolatban.