Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rocket domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/staging-oku.oandertest.hu/web/web/wp/wp-includes/functions.php on line 6114 Nemcsak élelmiszerrel, lelki támogatással is segítenek - Ökumenikus Segélyszervezet
Adományozás

Az Ökumenikus Segélyszervezet beregszászi kirendeltsége keretében működő Biztos Kezdet Ház négy évvel ezelőtt azért jött létre, hogy segítséget nyújtson a rászoruló, egyedülálló édesanyáknak. A háború kitörése után funkciója megváltozott, átalakult. A gyerekprogramok ideiglenesen háttérbe szorultak, az iroda dolgozói átálltak a humanitárius segélyek szervezésére, tájékoztatott Pércsi Szilvia, a Biztos Kezdet Ház program vezetője.

– Amikor Beregszászba is megérkeztek belső Ukrajnából a menekültek, Gerevich János igazgató úgy döntött, amellett, hogy folyamatosan biztosítják a gimnáziumban elszállásolt menekültek ellátását, a Biztos Kezdet Ház – kicsit átalakulva – a Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Líceumba költözött, ahol hónapok óta családokat szállásolnak el. Egy terembe vontuk össze a teljes felszerelésünket, játékokat, bútorokat, és immár több mint másfél hónapja várom ott a belső ukrajnai gyermekeket – magyarázta Pércsi Szilvia. – Ők most számukra ismeretlen, idegen környezetbe cseppentek, távol a megszokott világuktól.

 

Hiába együtt vannak a szüleikkel (többnyire az édesanyjukkal), mégis hiányzik nekik az óvoda, iskola, a barátaik, az otthonuk. A háború beárnyékolj a mindennapjaikat.

Én azon fáradozom, hogy egy kicsit vidámabbá tegyem a napjaikat, elfeledtessem velük az eddig átélt szörnyűségeket – magyarázta.

Szilvia elmondta, a másfél hónap alatt gyakorlatilag ugyanazokkal a gyerekekkel foglalkozik, hiszen több család azóta él az intézményben.

– Jelenleg tizennégy, 3-16 éves gyermek lakik a családjával együtt az iskolában. A Biztos Kezdet Ház olyan program, ahová az anyukák 0-3 éves korú gyermekeiket hozhatják fejlesztésre. Az anyukákat többek között egészségügyi tanácsokkal látjuk el, addig a kicsik fejlesztő, felzárkóztató játékokkal játszhatnak. Ezt figyelembe véve felmerül a kérdés, hány gyerek látogatja a foglalkozásaimat. Örömmel mondhatom el, sok. Az ott lakó összes gyermeket fogadom, kortól függetlenül, hiszen tulajdonképpen én költöztem be az ő komfortzónájukba. Büszkén mondhatom, hogy minden reggel várnak, szeretnek velem lenni.

– Látom, általában 3-5 év közötti gyerekek játszanak itt. Mivel sikerül a leginkább lekötni a figyelmüket?

– Én elsősorban védőnő vagyok, nem pedig óvodapedagógus. Igyekszem kiválasztani az arany középutat, ami a fejlesztés és a pedagógia között van. Nagy hangsúlyt fektetek a csapatjátékra, fejlesztőjátékokra, a finom motorika fejlesztésére. Stresszkifestőt használunk, ez stresszoldó, taktikai kifestőkönyvet, mely segítségével a gyerekek levezethetik a feszültségüket. Nem jellemző, hogy anyukák is elkísérik a gyermekeiket a foglalkozásokra, de ez egyáltalán nem baj, mert ők így is jólérzik magukat, sőt, én úgy vettem észre, hogy felszabadultabbak.

– Több gyereket lassan már két hónapja ismer. Észrevett rajtuk változást?

– Két történettel tudok erre választ adni. Egy alkalommal, amikor a telefonos alkalmazásomban megszólalt a légiriadó hangja, egy négyéves kislány a szoba másik sarkából eszeveszett sebességgel rohant az anyja ölébe, átszorította, remegett a teste a félelemtől. Ez nem csoda, hiszen ők éppen ki tudtak menekülni, amikor lebombázták a házukat.

A gyerek az ásványvizes palack pattanását lövésnek hitte.

Mindez azt bizonyítja, hogy még mindig rettenetesen fél. Egy másik alkalommal nyitott ablaknál voltunk, és behallatszott a fűnyíró zaja. A hároméves kis Kátya azt kérdezte tőlem, hogy ez katonai repülő-e, mert ő attól nagyon fél. Azért, mert amikor ezt meghallották, le kellett feküdni a földre. Mondtam neki, hogy ez nem az, legyen nyugodt. Mostanában már kezdem látni rajtuk a javulást. Már nem mesélnek az ott átélt dolgaikról. Most arról ábrándoznak, hogy milyen jó lesz, ha hazamennek. Abban reménykednek, hogy mihamarabb átléphetik az otthonuk küszöbét, mert lehet, hogy valamelyiküknek otthon maradt a szeretett piros kisautója, vagy az agyonnyűtt plüssmacija. Ilyenkor megszakad az ember szíve.

Ezek a gyerekek nagyon okosak, sajnos felfogták, felfogják, mi zajlik körülöttük, és már nagyon vágynak haza, a saját környezetükbe.

– Ön szerint ki tudják majd heverni ezt a gyerekek, vagy valaha fel tuják dolgozni?

– Örök életükben megmarad bennük ez az „élmény”. Aki háborút él át, az megváltozik A mi nagyszüleink soha nem tudták elfelejteni a ’45-ös háborút. Persze az emlékek idővel megfakulnak, de újra és újra fel fogják eleveníteni, ami kihat majd az egész életükre.

Azok a gyerekek pedig, akik a háborús övezetben maradtak, és nap mint nap átélik a bombázást, bizonyára csak pszichológus segítségével tudnak majd valamennyire meggyógyulni.

Az Ökumenikus Segélyszervezet tehát nemcsak élelmiszerrel, lelki támogatással is segít. Segít addig, ameddig arra szükség van. De Szilvia mindeközben nem feledkezik meg a „saját” anyukáiról és gyermekeikről sem. Elmondta, az elmúlt hetekben a 15 családnak több mint fele telepedett át Magyarországra. Azok, akik itthon maradtak, még nehezebb helyzetbe kerültek, mint voltak, ezért lehetőségeikhez mérten továbbra is segítik őket.

szerző: Hegedűs Csilla