Én azon fáradozom, hogy egy kicsit vidámabbá tegyem a napjaikat, elfeledtessem velük az eddig átélt szörnyűségeket – magyarázta.
Szilvia elmondta, a másfél hónap alatt gyakorlatilag ugyanazokkal a gyerekekkel foglalkozik, hiszen több család azóta él az intézményben.
– Jelenleg tizennégy, 3-16 éves gyermek lakik a családjával együtt az iskolában. A Biztos Kezdet Ház olyan program, ahová az anyukák 0-3 éves korú gyermekeiket hozhatják fejlesztésre. Az anyukákat többek között egészségügyi tanácsokkal látjuk el, addig a kicsik fejlesztő, felzárkóztató játékokkal játszhatnak. Ezt figyelembe véve felmerül a kérdés, hány gyerek látogatja a foglalkozásaimat. Örömmel mondhatom el, sok. Az ott lakó összes gyermeket fogadom, kortól függetlenül, hiszen tulajdonképpen én költöztem be az ő komfortzónájukba. Büszkén mondhatom, hogy minden reggel várnak, szeretnek velem lenni.
– Látom, általában 3-5 év közötti gyerekek játszanak itt. Mivel sikerül a leginkább lekötni a figyelmüket?
– Én elsősorban védőnő vagyok, nem pedig óvodapedagógus. Igyekszem kiválasztani az arany középutat, ami a fejlesztés és a pedagógia között van. Nagy hangsúlyt fektetek a csapatjátékra, fejlesztőjátékokra, a finom motorika fejlesztésére. Stresszkifestőt használunk, ez stresszoldó, taktikai kifestőkönyvet, mely segítségével a gyerekek levezethetik a feszültségüket. Nem jellemző, hogy anyukák is elkísérik a gyermekeiket a foglalkozásokra, de ez egyáltalán nem baj, mert ők így is jólérzik magukat, sőt, én úgy vettem észre, hogy felszabadultabbak.
– Több gyereket lassan már két hónapja ismer. Észrevett rajtuk változást?
– Két történettel tudok erre választ adni. Egy alkalommal, amikor a telefonos alkalmazásomban megszólalt a légiriadó hangja, egy négyéves kislány a szoba másik sarkából eszeveszett sebességgel rohant az anyja ölébe, átszorította, remegett a teste a félelemtől. Ez nem csoda, hiszen ők éppen ki tudtak menekülni, amikor lebombázták a házukat.